Olimpic Cetate Râşnov a sărbătorit titlul de campioană a judeţului

0
1109

Campioană a Ligii a 4-a Braşov încă de săptămânat trecută, Olimpic Cetate Râşnov a sărbătorit titlul după meciul din ultima etapă, disputat sâmbătă, pe teren propriu în compania lui ACS Hălchiu 2013. Rezultatul, 0-0 şi jocul în sine nu au mai contat, elevii lui Ioan Sima fiind mai mult cu gândul la barajul de promovare, dar şi la petrecerea care a avut loc chiar pe terenul de lângă Cetate, la finalul partidei. „A fost un campionat disputat, pe care cred însă că l-am dominat de la un capăt la altul. Băieţii au suferit o singură înfrângere şi acest lucru spune multe despre evoluţia lor din întreg sezonul. Bucuria câştigării campionatului a trecut, rămâne să ne gândim la barajul de promovare, să fim concentraţi şi să facem totul pentru a reuşi promovarea”, ne-a spus Liviu Butnariu, preşedintele Olimpic Cetate Râşnov.

După trei ani, râşnovenii vor evolua din nou cu promovarea pe masă, urmând a întâlni în două manşe pe  AS Unirea Cristuru Secuiesc, campioana judeţului Harghita. Jocurile se desfăşoară pe data de 18 iunie 2016 (manşa tur, la Cristuru Secuiesc) şi 25 iunie 2016 (manşa retur, la Râşnov), cu începere de la ora 18.00. În situaţia în care după disputarea celor două jocuri egalitatea se menţine (la puncte şi golaveraj), golurile marcate în deplasare contează dublu, fiind declarată câştigătoare echipa cu cel mai bun golaveraj. Dacă şi în aceste condiţii egalitatea persistă, jocul se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute, fără pauze între ele, dar cu o pauză de cinci minute acordată la terminarea celor 90 de minute de joc. În cazul în care egalitatea se menţine şi după reprizele de prelungire, echipa câştigătoare va fi desemnată în urma executării loviturilor de departajare.